Blog

EN YENİ HABERLER
Tesettürlü Kadınlarda Saç Problemleri

Tesettürlü Kadınlarda Saç Problemleri

Bugün tüm dünyada saç, bütünsel güzelliğin önemli bir parçası olarak görülüyor. Bu yüzden kadınlar daha iyi görünmek amacıyla saçlarının rengini güncellemek ve saçlarını şekillendirmek için düzenli aralıklarla kuaför salonlarını ziyaret ediyor. Ancak, yaşadığımız toplumda dini nedenlerle saçlarını kapatmayı tercih eden pek çok kadın da var. Tesettürlü kadınlarda, çoğu zaman saçlarını uzun süre kapatmaktan kaynaklanan saç problemleri görülebiliyor. Bu sorunların en başında da saç dökülmesi geliyor.

Tesettürlü Kadınlarda Saç Dökülmesi

Saçlarının görünmesini önlemek için eşarp takmadan önce saçlarını sıkı sıkı toplamaları ve çoğu zaman sıkı bir topuz yapmaları, tesettürlü kadınların saçlarının güçsüzleşmesine ve diplerden itibaren fazla gerilmekten dolayı dökülmesine neden oluyor.

Sıkı bar atkuyruğu ya da topuz sonucu saç diplerinin sürekli olarak çekilmesi nedeniyle dökülme ağırlıklı olarak saç derisinin ön bölgesinde, alnın hemen üzerinde meydana gelir. Bu, ön saç çizgisinde kalıcı saç dökülmesine neden olabilir.

Nasıl Önlenir?

Bu duruma karşı alınabilecek en doğru önlem, saçı gevşek bir şekilde toplamak ve çekilip gerilmesine izin vermemektir. 

Tesettürlü kadınların saç problemleri
Tesettürlü kadınların, saçlarının görünmesini önlemek için eşarp takmadan önce saçlarını sıkı sıkı toplamaları ve çoğu zaman sıkı bir topuz yapmaları, saçların güçsüzleşmesine ve diplerden itibaren fazla gerilmekten dolayı dökülmesine neden oluyor.

Tesettürlü Kadınlarda Nemli Saç Derisi

Başlarını daima örten ya da çoğu zaman baş örtüsü takan kadınların saç derileri nemli olmaya yatkındır. Bunun da nedeni  eşarptan dolayı saç derisinin aşırı  terlemesidir. Saç, baş örtüsünün altında sıkışır ve hava almaz. Sonuç olarak terlemenin yarattığı nem buharlaşmaz ve saç derisinde kalır. Ayrıca ter saçtaki doğal yağlarla karışır. Bu durum bazen mantar oluşumuna kadar gidebilen sağlık sorunlarına yol açabilir.

Nasıl Önlenir?

Saç derisindeki terlemeyi önlemek için sentetik olmayan, doğal lifli bir baş örtüsü seçin. Doğal malzeme saçın nefes almasını sağlar ve nemi emer. Bu önlem peruk takanlar için de geçerlidir. Sentetik yerine doğal bir peruk kullanın.

Saç Dökülme Testi

Saç dökülmesi problemiyle karşı karşıya olup olmadığınızı anlamanın kolay bir yolu var. Uyumadan önce yastığınızı temizleyin, açık saçlarla uyuyun ve sabah yastık üzerinde kaç saç teli olduğuna bakın. Altıdan fazla saç teli, önemli bir saç dökülmesi olduğu ve bir dermatoloğa danışılması gerektiği anlamına gelir. 

Saç dökülmesine karşı en etkili ve profesyonel ürünleri görmek için tıklayın.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir