Blog

EN YENİ HABERLER
Mevsim Değişikliklerinde Saç Dökülmesi

Mevsim Değişikliklerinde Saç Dökülmesi

Mevsimsel olarak saç dökülmesinin artış gösterip göstermediği uzmanları ikilemde bırakan bir konu…  Merkezimize her mevsim ve her ay saç dökülmesinde artış yaşayan onlarca kişi başvuruyor.

Özellikle yaz ve sonbahar aylarında dökülmenin arttığına dair “geri bildirim” yapan danışanların sayıca artmasından dolayı biz de mevsimlerin bazı kişilerde saç döngüsünü etkileyebildiğini düşünüyoruz.

Mevsimsel saç dökülmesi artışını kadınlar, erkeklere göre daha fazla yaşıyor.

Mevsimlerin saç azalmasına etkisini ölçen çok az bilimsel çalışma var, bunlardan bir tanesi British Journal of Dermatology’de yayınlanan Johns Hopkins ve Washington Üniversitesi araştırması. Bu araştırma; mevsimlerin saç dökülmesine olan etkisini Google’da “saç dökülmesi” terimiyle yapılan arama verileri üzerinden değerlendirmiş. İnternet aramalarını 4 kıtadan 8 ülkede 2004’ten 2016’ya kadar ay ay ve mevsim mevsim derleyen çalışma; 8 ülkenin tamamında “saç dökülmesi” terimini yaz ve sonbahara aylarında, daha fazla yapıldığını belgelemiş.  Bu çalışmadan hareketle sıcaklığın arttığı aylarda saç dökülmesinin arttığı düşünülüyor.

Evrimsel bir bakış açısından bakılırsa; saçın temel faydalarından biri vücut için ısı regülâsyonu yapması ve sıcaklık sağlamasıdır. Yaz aylarında baş bölgesinde ısıyı korumak daha az gerekli, bu nedenle dökülmenin artışının metabolik bir tepki olduğunu düşünülüyor. Aynı durumun hayvanlarda da olduğu biliniyor. Bazı hayvanlar (maymun, kedi, köpek ve deve) kış aylarında daha kalın bir kürk yapısı geliştirirken; ekstra tüylerini yaz aylarında dökme eğiliminde oluyor.

YAZININ DEVAMI guzelliginpesinde.com’da.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir