Blog

EN YENİ HABERLER
Kıvırcık saçın 100 yıllık tarihi

Kıvırcık saçın 100 yıllık tarihi

Tarih boyunca bukleler şekilden şekile girdi. Kimyasallar kullanılarak kıvırcıklar elde edildi, yine işlem görerek kıvırcıklar hafif dalgalara döndü ve daha da fazlası… Şimdi ise doğallık zamanı! Kıvırcık saçın 100 yıl içindeki her halini aşağıda inceleyebilirsiniz…

1920’lerin dalgaları

1920’lerde kadınların saç stilleri kısa, keskin ve şekilliydi. Her yere uygun bir saç modeliydi. Ve tabii ki mükemmel bir kıvrım gerektiriyordu.

Saç Tarihçisi: “Kısa saç 1920’lerde kadınsı göründüğü kadar tartışmalı da bir seçimdi. tıpkı oyuncu ve dansçı Josephine Baker gibi saçlarını kestirmeye cesaret eden kadınlar cesur, asi ve bağımsız olarak kabul edildi. Her iki yanındaki ıslak görünümlü bukleler saçlarına karikatürize bir kadınlık kazandırmıştı.”

1938 – Denman’ın doğuşu

1938’de John Denman Dean, kız kardeşinin kıvırcık ama zor saçlarını şekillendirmesine yardım etme arzusuyla, şu anda D3 olarak bilinen devrim niteliğinde bir şekillendirme fırçası yarattı.

1940 – İkonik Veronika Lake dalgaları

O dönemlerde herkes Veronika Lake’in uzun, parlak ve mükemmel buklelerinden istiyordu. Bir çekimde gözünün önüne gelen birkaç tel saç bukleleriyle birlikte Lake’in imzası haline geldi ve Amerika’daki her kadın bu saçı taklit etti. Veronika Lake de kadınlara saçlarını nasıl daha kabarık, dalgalı ve düzgün şekillendirilmiş olabileceği ile ilgili öneriler veriyordu.

1950 – Hollywood kıvırcıkları

Marilyn Monroe, Elizabeth Taylor, Dorothy Dandrige; dönemin trend belirleyicileri… Hollywood filmlerinin başrollerinde rol alan ikonik isimlerin kıvırcıkları da tabii ön plandaydı. Isıtılmış fırçalar, saç spreyleri ile yaratılan bu saç modeli yeni bir saç şekillendiricinin de icadına vesile oldu. 1959’da icat edilen fırçalı maşa ile her kadın günlük yaşamında kabarık ve dalgalı saçlar kullandı.

1960 – İnsan hakları ve doğal saç hareketi

Daha önceleri saçlarını düzleştiren siyahi kadınlar jaz müzisyeni Nina Simone gibi saçlarını doğal halinde bırakan kadınlardan etkilenerek doğal saç hareketini başlattılar ve saçlarını doğal halinde kullanmaya başladılar.

1970 – Disko bukleleri

Güzellik trendlerinin birçoğu geride bırakılarak hayata geçen bu kıvırcık saç modeli disko bukleleri ve uzun hippi kıvırcıkları olarak adlandırılıyor. Değişen nesil, değişen toplum ve çeşitli kültürel değişimleri yansıtan bu saç modeli tekdüzeliğe isyan ediyor.

1980 – Jheri Kıvırcığı

Jheri kıvırcığı az bakım gerektiren, doğal haliyle uzayan afro saçlara deniliyordu. Kimyasal kullanılmayan bu saç modelini şekillendirmek de daha kolaydı. İnsanlar saçlarına zarar vermek istemiyordu çünkü saç bakımı o dönemde çok pahalıydı. Böylece bu saç modeli de Eriq La Salle ve Lionel Richie gibi ünlülerle daha da popüler oldu.

1990 – R&B Diva kıvırcığı

1990’larda sıcak saç şekillendirme makineleri çok popülerdi. Saçları kıvırcıklaştırmak da bir o kadar heyecan vericiydi. Ürünler günden güne gelişiyordu. Fakat ürünler ne kadar profesyonel olsa da şu anki kalitede değillerdi, daha ısınıyor ve saça zarar veriyorlardı. Bu nedenle 90’ların kıvırcığı biraz daha hafif kalıyordu.

2000 – Brezilya Fönü

Brezilya fönü 2000’lerde büyük bir trend haline geldi. Keratin bakımla birleşen brezilya fönü birçok kadın tarafından kullanılmaya başlandı. Elektriklenme ve kabarma önleyen brezilya fönü, kıvırcık saça sahip olup düz saç isteyen kadınlar için büyük bir olaydı.

2019 – Doğal saç hareketi

Günümüzde çoğu kadın doğal güzelliğine daha çok önem veriyor. Kıvırcık saçlar olduğu gibi kalıyor; düzleşmiyor, kimyasal görmüyor. Hafif şekillendirici kremlerle veya serumlarla parlaklık kazandırılıp, bukleler doğal hali ile bırakılıyor.

İşte 1920’den günümüze kıvırcık saçın 100 yıllık tarihi…

Ventoso

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir