Blog

EN YENİ HABERLER
Hangi Yüz Şekline Hangi Saç Modeli Gider?

Hangi Yüz Şekline Hangi Saç Modeli Gider?

Yüz şeklini eşsiz bir şekilde ortaya çıkarmak ve yüz hatlarından en iyi biçimde faydalanmak için seçilen saç modelinin detayları çok önemlidir. İşte en iyi saç şeklini seçmenize yardımcı olacak o detaylar!

Yuvarlak, Kare, Oval, Kalp – hangi yüz şekli?

İlk adım, yüzünün gerçek şeklini bilmektir. İşin aslı birçok insan yüz şeklinin ne olduğunu pek bilmiyor. İşte yüz şeklini belirlemenin kolay bir yolu; aynanın önünde dur ve saçını bağla. Kol mesafesi uzunluğunda aynayla aranda boşluk bırak; yüz şeklini aynaya çiz ve geri çekil. Yüz şeklini bu sayede aynada göreceksin. Yüz şekline göre saç modelini artık bulabilirsin!

Saç stilleri ve yüz şekilleri tamamen dengelidir ve bu nedenle oval yüz şeklinin ideal olduğu düşünülür. Bunun nedeni, oval yüz şeklinin her bölümünün orantılı olmasıdır; kaş genişliğinin, elmacık kemiklerinin ve çenenin genişliği neredeyse eşittir. Sonuç olarak, oval bir yüze sahipsen, hemen hemen herhangi bir saç stilini kullanabilirsin.


Yüzün yuvarlaksa, muhtemelen geniş görünecektir. Fakat doğru oranlar korunursa yine bütün saç modelleri büyük olasılıkla uyacaktır.  Sadece saç stilinin hedefi bu genişliği en aza indirmek olmalıdır.

Eğer yüzün kalp şeklinde ise, kaşın geniştir ve çenen dardır, bu nedenle amaç saç şeklini, kaşın genişliğini en aza indirecek şekilde ayarlamaktır.

Ve eğer kare bir yüze sahipsen, yüzünün uzunluğu ve genişliği eşittir . Çenenin genişliğini daraltan bir saç modeli kullan.

 Yuvarlak yüz için en iyi saç modelleri

 Yuvarlak bir yüzün varsa, katlı saçlar kesinlikle senin için ideal. Katmanların keskinliği, yüz özelliklerine açılar ekleyecektir. Kısa saçları seviyorsan, tepeden aşağı çok sivri katmanlarla kesilmiş pixie saç modelini deneyebilirsin. Katmanları ayırmak ve bir doku oluşturmak için saç şekillendirme ürünlerini kullanmayı ihmal etme!

Orta uzunlukta saçlardan hoşlanıyorsan, saçın uzunluğunu; yuvarlaklığın, uzun gösterecek şekilde çene altında tutmalısın ve kuaföründen silueti düzene sokmak için orta uzunlukları ve uçları katlandırmasını istemelisin.

Ve eğer uzun saçları seviyorsan, çene çizgisinde başlayan katmanlar saçını daha dolgun ve yüzünün daha ince görünmesini sağlar. Genel olarak, yuvarlak yüzlü insanlar, yüze asimetri katan yan parçalarla desteklenir. Kahkül kullanmayı seviyorsan, kahkülün incecik ve dalgalı olmalı, kaşlarına değmeli. Yumuşak, yana yatırılmış kahküller yuvarlak yüzler için son derece ideal.

Kare yüz için en iyi saç modelleri

Kare yüz şekli için en iyi strateji, çene çizginizden ziyade elmacık kemiklerini vurgulamaktır. Orta uzunlukta saçları seviyorsan, elmacık kemiklerini daraltan, yandan taranmış bir saç ile, çene altına inen bir saç kesimi denemelisin. Saçını uzun süre kullanmayı planlıyorsan, kuaföründen güçlü çene hatlarına karşı iyi bir denge oluşturması ve havadar bir etki sağlaması için katları uçlarından kesmesini istemelisin.

Yuvarlak yüzlerde olduğu gibi, bir yan kısımlar kare yüz şeklini yumuşatır. Kahkül kullanacaksan, kare şeklinde bir kesim kullanmaktan kaçınmalısın. Uzun, asimetrik, yumuşak kahküller senin için en iyisi!

Kalp yüz şekli için en iyi saç modelleri

Kalp şeklinde bir yüze sahipsen, en dar nokta çene ve çene hizasıdır. Amaç her zaman denge olduğu için, alt kısımları daha dolgun saç modelleri tercih edilmeli.

Lob kesimlerde, özellikle orta bölümleri kıvrımlı kullanmak; hacim oluşturmak için harika bir saç modeli seçeneği. Doğal görünümlü saç dokusu oluşturmak için deniz tuzu saç spreyi kullanabilirsin. Ağır ve keskin kahküllerden kaçınmalısın. Bunun yerine daha geniş bir alnın daralmasına yardımcı olacak yumuşak, yandan taranmış kahküller tercih edebilirsin. Saçını uzun süre kullanacaksan, yüzünün dar alt yarısını doldurmak için elmacık kemiği ve çene çizgisinde duran saçlara kat verilmeli.

Oval yüzler için en iyi saç modelleri

Hemen hemen her saç modeli oval yüze uyacağından, saç tipin için en iyi saç modelini öğrenmek ve stilini en iyi ifade eden görünüm hakkında daha fazla bilgi almak için kuaförüne danışabilirsin. Eğer kalbinde bohem bir tarz varsa, saçını ortadan ayırarak, pürüzsüz hale getirebilir ya da plaj dalgalarıyla ve vahşi buklelere şekillendirebilirsin. Derin, parlak, göz alıcı dalgalar ve alçak yan kısımlar, yüz özelliklerini güzel bir şekilde ortaya çıkarır.

Kısa saçları seviyorsan, bir saç tutamını tousled ve punky stilinde şekillendiren pixie kesimler sevimli duracaktır. Asi bir tarzın varsa, alnının ortasındaki mikro veya dramatik kahkülleri, gözü gölgelendirecek şekilde kullanabilirsin. Ve bobs söz konusu olduğunda – güçlü, grafiksel, 20’lerden ilham alan stiller, serbest, canlı bir lob’a kadar her şey oval yüz şekline uyacaktır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir