Blog

EN YENİ HABERLER
Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Cildin sağlıklı bir yapıda olması ve maruz kaldığı dış etkenlerden arındırılarak canlılığını koruması düzenli bir cilt bakımından geçiyor. Zaman geçtikçe cilt üzerinde biriken ölü hücrelerin arındırılması ve besleyici bir profesyonel bakım, tüm cilt problemlerini ortadan kaldırmakla birlikte yaşlanmayı da geciktiriyor. Peki doğru ve etkili bir cilt bakımı nasıl yapılır?

Cilt bakımının etkili olması için en önemli madde cilt tipine uygun ürün seçimidir. Cilt yapınıza uygun doğru ürün seçildikten sonra cilt bakımı cildin temizlenmesi ile başlar. Ardından tonik sürülerek peeling uygulanır ve daha sonra buhar banyosu ile devam eder. Siyah noktaların temizlenmesi ile birlikte cildin kalıntılardan arındırılması için tekrar tonik uygulanır. Son aşamada ise cilt yenilenmesi için özel olarak seçilmiş bir maske yapılır ve maske temizliğinden sonra nemlendirici uygulanarak cilt bakımı tamamlanır. Bu profesyonel cilt bakımı aşamaları ayda bir tekrarlanmalı ve cilt ölü hücrelerden arındırılmalıdır. 

Yeni Başlayanlar için Cilt Bakımı

Çoğunlukla cilt bakımımızı tek bir krem ile geçiştiriyoruz ya da düzenli hale getirmiyoruz. Fakat canlı, pürüzsüz ve ışıl ışıl parlayan bir cilde sahip olmak için kendimize cilt bakım rutini oluşturmak şart. Bu yüzden geç kalmadan cilt tipinize uygun bir bakım rutinine başlamalısınız. Öncelikle yapmanız gereken cildinizin yağ ve nem oranına göre kullanacağınız ürünleri seçmek. Kuru cilt için özel nemlendiricileri, yağlı cilt için su bazlı nemlendiricileri kullanabilirsiniz. Maske, krem ve yüz yıkama jeli gibi ürünleri seçtikten sonra ise bakım rutininizin ikinci bölümüne geçebilirsiniz. İkinci bölüme cildinizi güzelce yıkayarak başlamalı ve sırayla ürünlerinizi kullanarak bakımınızı yapmalısınız. 

Cilt bakım sürecinde önemli olan üç noktaya bu süreçte kesinlikle dikkat etmelisiniz. Bunlar doğru ürün kullanımı, bakım öncesi cilt temizliği ve güneş kremi kullanımıdır. Yüz bakımı ve temizliği, bakım rutinlerinizin en önemli kısmını oluşturur. Her gün yüzünüze özel ürünlerle bakım yaptığınızda sizler de neyden bahsettiğimizi anlayacaksınız.

Evde Profesyonel Cilt Bakımı Tavsiyeleri

Cildimizin gün içerisinde dışarıda maruz kaldığı olumsuz etkileri ortadan kaldırmak için evde mutlaka bakım uygulamalıyız. Evde profesyonel bir cilt bakımı için ise 3 aşama belirleyebiliriz. Bu üç aşamayı cilt temizliği, serum uygulaması ve nemlendirici ile kapanış olarak adlandırabiliriz. Profesyonel bir bakım için cilt hassasiyetinize uygun bir temizleyici jel ile günde 2 kez olmak üzere cildinizi nazikçe temizleyin. Ardından saf c vitamini içeren bir serumu iki damla ile cildinize yedirin. C vitamini serumu uygulaması cildinizi daha canlı tutmakla birlikte kırışıklarınızı da giderecektir. Son aşamada ise cildinize nem kaynağı olması için iyi bir nemlendirici uygulayın ve çok daha ferah ve temiz bir cilde sahip olun. Bahsettiğimiz profesyonel cilt bakımı rutini yanında cilt temizliğinden sonra tonik kullanarak çeşitli vitaminler içeren maskeler de kullanabilirsiniz. 

Doğal Cilt Bakımı Ürünleri

Düzenli cilt bakımı yaptığınızda gözle görülür bir sonuç elde etmenin yollarından biri de doğal cilt bakımı ürünleri kullanmaktır. Herhangi bir katkı maddesi içermeyen, cilt tipiniz için uygun doğal ürünler cildiniz için çok daha etkili olacaktır. Örneğin iyi bir cilt temizliği için doğal bir ürün arıyorsanız Bioderma Sensibio Foaming cilt temizleme jeli iyi bir tercih olacaktır. Nemlendirici seçimi için CeraVe Krem, nem maskesi için ise Aveda Botanical Kinetics yoğun nem maskesi doğal ve güçlü bir nemlenlendirici seçimi olacaktır. Güneş kremi için de La Roche Posay ürünlerini kullanabilirsiniz. 

Günlük Cilt Bakımı Tavsiyeleri

Her ay yaptırdığınız profesyonel cilt bakımı yanında günlük uyguladığınız bakımlar da cildinizin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Burada vereceğimiz basit ama önemli tavsiyeler ile parlak ve sağlıklı bir cilt elde edebilirsiniz. Günlük bakımınızda ilk dikkat etmeniz gereken makyajınızı iyice temizlemek olmalıdır. Uygulayacağınız tüm bakımlar ancak temiz bir ciltte iyi bir etki yaratır. Bunların yanında yüzünüzü ılık su ile masaj yaparak yıkayın ve bakımınızı ardından uygulayın. Tüm işlemler sonucunda en önemlisi ise cildinizi kesinlikle nemlendirin.   

Erkekler İçin Cilt Bakımı Markaları

Bildiğimiz gibi sadece kadınlar değil erkekler de cilt bakımına oldukça dikkat ediyor. Tıraştan tahriş olan ciltleri için iyi bir bakım şart. Bu yüzden paraben içermeyen, hipoalerjik, hassas ciltlere uygun ve en önemlisi doğal ürünler kullanmak çok önemli. Tüm bu maddeleri içeren cilt bakım markalarının başında ise Bioderma ve La Roche Posay geliyor. Aveda, Caudaile ve CeraVe markalarını da erkekler için cilt bakımı markaları listesine ekleyebiliriz. Sizler de tavsiyelerimize dikkat ederek kendinize etkili bir cilt bakımı uygulayabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir